Borçlanma artarken, asgari ücrete ara zam çağrıları kulak ardı ediliyor

Türkiye’de asgari ücrete yapılması beklenen ara zam çağrılarına rağmen, hükümetin sessizliği devam ediyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek liderliğindeki ekonomi yönetimi, dolaylı vergiler ve otomatik ÖTV zamları ile dolaylı yollarla vatandaşın cebine yeni yükler bindirmeye devam ediyor. Temmuz ayı itibarıyla benzin ve motorin fiyatlarına beklenen ÖTV zammı, yurttaşın ekonomik baskısını daha da artıracak.

Kredi ve kredi Kartı borçlarındaki artış

BirGün’den Havva Gümüşkaya‘nın haberine göre, 2024 yılının ilk dört ayında, Türkiye’deki tüketicilerin bankalara olan borçları yüzde 17,7 oranında arttı. Bireysel kredilerdeki artış 185 milyar lira, kredi kartı borçlarında ise 298 milyar lira oldu. Risk Merkezi’nin raporu, bireysel kredi borcu olanların sayısı son bir yılda yaklaşık 2 milyon kişi artarken, kredi kartı borcu olanların sayısı 37 milyon 328 bine ulaştı.

Yüksek enflasyon ve kredi kartı harcamaları

Artan fiyatlar karşısında vatandaşlar, temel ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartlarına başvuruyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 2024’ün ilk dört ayında kredi kartı ile yapılan market ve alışveriş merkezi harcamaları geçen yıla göre yüzde 114,28, yemek harcamaları ise yüzde 146,36 oranında artış gösterdi.

Artan batık borçlar ve icra takipleri

Yüksek faiz oranları, batık kredi miktarlarının artmasına neden oluyor. Mayıs ayı itibarıyla, bankaların zamanında tahsil edemediği bireysel kredi ve kredi kartı alacakları 66,5 milyar liraya ulaştı. Batık kredi kartı borçları yüzde 86,1, batık bireysel kredi borçları ise yüzde 26,55 oranında artış gösterdi. Ocak-Nisan döneminde icra takibine alınan birey sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x